ANA SAYFA KURUMSAL ŞANTİYELERİMİZ REFERANSLAR HENKEL BAYİLİK/SATIŞ İLETİŞİM

Kurumlar vergisi yüzde 20'ye indi
Anasayfa » Bizden Haberler » Kurumlar vergisi yüzde 20'ye indi

 

TBMM Genel Kurulunda, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye indiren kanun tasarısı kabul edildi.
 
Kanuna göre, sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortaklıklarının kazançları, kurumlar vergisine tabi olacak.

Kurumlar vergisinden muaf tutulan kurumlardan bazıları şöyle: "Kamu idare ve kuruluşlarınca, tarım ve hayvancılığı, bilimi, fenni ve güzel sanatları öğretmek amacıyla işletilen okullar, okul atölyeleri, konservatuarlar, kütüphaneler, müzeler, sergiler, kitap, gazete, dergi, yayınevleri, yetkili idari makamların izniyle açılan yerel, ulusal veya uluslararası nitelikteki sergiler, fuarlar, panayırlar, ÖİB, Özelleştirme Fonu, TOKİ, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile askeri fabrika ve atölyeler, yapı kooperatiflerinin kendilerine ait arsalarını kat karşılığı vererek, her bir hisse için bir işyeri veya konut elde etmeleri."
Vergi indirimleri kapsamında; mükelleflerin, işletmeleri bünyesinde gerçekleştirdikleri yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik harcamalarının yüzde 40'ı oranında AR-GE indirimi yapılacak. Kanunla, 1-15 Nisan olarak düzenlenen beyan dönemi değişiyor. Kurumlar vergisi

Tür : Ekonomi Tarih : 14.06.2006
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
4857 İş Kanunu
3194 İmar Kanunu
Tapu Kadastro Sözlüğü
E-Devlet
Yunus ERGÜZ ilköğretim Okulu
E-Posta
Açılış Sayfası Yap

© Copyright ERTAŞ İnşaat 2006
Ana Sayfa | Referanslar | Hakkımızda | Bize Ulaşın | Site Haritası | English