Kurumlar vergisi yüzde 20'ye indi

Anasayfa » Bizden Haberler » Kurumlar vergisi yüzde 20'ye indi
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kurumlar vergisi yüzde 20'ye indi

"Bizden Haberler" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

 

TBMM Genel Kurulunda, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye indiren kanun tasarısı kabul edildi.
 
Kanuna göre, sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortaklıklarının kazançları, kurumlar vergisine tabi olacak.

Kurumlar vergisinden muaf tutulan kurumlardan bazıları şöyle: "Kamu idare ve kuruluşlarınca, tarım ve hayvancılığı, bilimi, fenni ve güzel sanatları öğretmek amacıyla işletilen okullar, okul atölyeleri, konservatuarlar, kütüphaneler, müzeler, sergiler, kitap, gazete, dergi, yayınevleri, yetkili idari makamların izniyle açılan yerel, ulusal veya uluslararası nitelikteki sergiler, fuarlar, panayırlar, ÖİB, Özelleştirme Fonu, TOKİ, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile askeri fabrika ve atölyeler, yapı kooperatiflerinin kendilerine ait arsalarını kat karşılığı vererek, her bir hisse için bir işyeri veya konut elde etmeleri."
Vergi indirimleri kapsamında; mükelleflerin, işletmeleri bünyesinde gerçekleştirdikleri yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik harcamalarının yüzde 40'ı oranında AR-GE indirimi yapılacak. Kanunla, 1-15 Nisan olarak düzenlenen beyan dönemi değişiyor. Kurumlar vergisi

Tür : Ekonomi Tarih : 14.06.2006
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this